Liga Ochrony Przyrody

SZKOLNE KOŁO LOP

W SZKOLE PODSTAWOWEJ IM. MARII KONOPNICKIEJ
                                                                                                     W STAREJ WSI

Szkolne Koło Ligi Ochrony Przyrody w SP im. M. Konopnickiej w Starej Wsi rozpoczęło swoją  działalność w roku szkolnym 2004/2005 roku. Należą do niego uczniowie klas I – VI, którzy interesują się przyrodą i chętnie podejmują działania na rzecz jej ochrony. Celem Szkolnego Koła Ligi Ochrony Przyrody jest:

-          popularyzowanie wiedzy o przyrodzie i ochrona przyrody oraz kształtowanie kultury i etyki ekologicznej

-          podejmowanie społecznych prac na rzecz środowiska przyrodniczego

-          inicjowanie oraz usprawnianie działań na rzecz środowiska przyrodniczego.

Na spotkaniach koła uczniowie poznali statut oraz akcje organizowane przez Ligę Ochrony Przyrody. Poznają również zagadnienia związane z przyrodą i jej ochroną, śledząc nowości o tematyce ekologicznej z czasopism oraz innych źródeł informacji. Podjęte zostały też decyzje o własnych działaniach. Na korytarzu zamieszczona jest gazetka propagująca organizację LOP.

Członkowie koła biorą m.in. udział w wielu konkursach przyrodniczych oraz akcjach ekologicznych, organizują zbiórki surowców wtórnych, zużytych baterii, makulatury, tonerów oraz przygotowują przedstawienia o tematyce ekologicznej.

Zimą systematycznie dokarmiane są ptaki oraz dostarczana jest karma do paśników w pobliskim lesie.

Od 2006 roku szkoła uczestniczy w ogólnopolskim programie „Pomóżmy kasztanowcom”
i bierze udział w akcji grabienia i utylizowania liści. Jesteśmy szczególnie tym zainteresowani, ponieważ wokół naszej szkoły rośnie kilka tych pięknych drzew i nie wyobrażamy sobie, aby wyginęły zaatakowane przez  szrotówka kasztanowcowiaczka.

W szkole program ratowania kasztanowców realizowany jest:

•     poprzez propagowanie wśród uczniów, rodziców, przyjaciół i  znajomych  idei szacunku oraz odpowiedzialności za drzewa,

•     popularyzowanie wiedzy na temat ochrony np. na gazetce  szkolnej LOP,

•     inwentaryzowanie kasztanowców,

•     „adopcję" kasztanowców, czyli opiekowanie się wybranymi drzewami lub wspieranie ich w walce ze szkodnikiem.

W roku szkolnym 2010/2011 dwie uczennice z kl. III: Agata Walczak i Natalia Pruszyńska zdobyły III miejsce w konkursie przyrodniczo - plastycznym w kategorii klas I - III pt. "MÓJ LAS" organizowanym przez ZG LOP.

Opiekun SK LOP

w SP im. M. Konopnickiej