Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka oraz Dzień Ochrony Praw Dziecka

Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka obchodzony jest corocznie 10 grudnia w rocznicę podpisania przez ONZ Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka (1948r.).

Dzień praw człowiekaObchody tego dnia organizowane są na całym świecie, we wszystkich miejscach, gdzie znajdą się osoby mające świadomość jak ważne są te prawa i to, żeby jak najwięcej osób miało możliwość je poznać, a co za tym idzie bronić się przed ich łamaniem.
10 grudnia oprócz Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka, świętujemy również Dzień Ochrony Praw Dziecka oraz mniej znany Dzień Odlewnika.

Dokument „Powszechna Deklaracja Praw Człowieka”, którą uchwalono 10 grudnia 1948 roku w paryskim Palais de Chaillot był pierwszą przyjętą przez Organizację Narodów Zjednoczonych deklaracją na temat praw człowieka.
Najważniejszą rolę w pracach nad tekstem Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka odegrała komisja w międzynarodowym składzie: Eleonora Roosevelt (USA), Rene Cassin (Francja), Charles Malik (Liban), Peng Chung Chang (Chiny), Herman Santa Cruz (Chile), Aleksander Bogomołow i Aleksiej Pawłow (Rosja), Lord Dukeston i Geoffrey Wilson (Wlk.Brytania), William Hodgson (Australia) i John Humphrey (Kanada).

Aż 53 kraje ze wszystkich regionów świata są reprezentowane w Komisji Praw Człowieka. Co roku Komisja Praw Człowieka ONZ obraduje w Genewie, przez 6 tygodni.

Powszechna Deklaracja Praw Człowieka liczy 30 artykułów. W Deklaracji mowa m.in. o prawach: prawo do życia, wolności, bezpieczeństwa osobistego i nauki; prawo wolności myśli, sumienia i wyznania; prawo wolności opinii i jej wyrażania; prawo ubiegania się o azyl i korzystania z niego w innym kraju w razie prześladowania; zakaz zastraszania, torturowania i stosowania niewolnictwa; prawo do życia w godziwych warunkach materialnych.

Konwencję Praw Dziecka, uchwaloną przez Zgromadzenie Ogólne NZ w 1989 roku ratyfikowało 183 krajów (do września 1997 roku). Tą umowę dotyczących praw człowieka ratyfikowała największa liczba państw. Polska jako pierwsza wystąpiła z inicjatywą zawarcia międzynarodowej umowy na temat praw dziecka.

O prawach człowieka, a w szczególności prawach dzieci powinniśmy pamiętać zawsze. A ten szczególny dzień niech będzie dla każdego z nas powodem do chwili zadumy nad naszym stosunkiem do bliźniego

 

Odwiedzono nas Liczniki razy.