25 listopad

„Pokochaj pluszowego misia,

on przyjacielem dzieci jest,

Dorotka, Adaś i Justysia,

wesoło wszyscy bawią się."

"Historia pluszowego misia zaczyna się w 1902 roku, kiedy to ówczesny prezydent Stanów Zjednoczonych, Theodore Roosevelt, będąc na polowaniu, sprzeciwił się zabiciu młodego niedźwiadka. Świadkiem tego wydarzenia był Clifford Berryman, który uwiecznił tę historię na rysunku. Rysunek ukazał się w waszyngtońskiej gazecie, gdzie ujrzał go Morris Michton, właściciel sklepu z zabawkami. Michton wpadł na pomysł, aby wykonać kilka zabawek przedstawiających misia i zobaczyć, jak się będą sprzedawały. Jak można się domyślać, pluszowe misie sprzedawały się znakomicie. Producent zwrócił się z prośbą do prezydenta o zezwolenie nadania misiom imienia Teddy i tak się je nazywa do tej pory. I od stu lat misie towarzyszą dzieciom na całym świecie, dodają im otuchy, pocieszają, łagodzą lęk przed samotnością. "

Pamiętając o tej niezwykłej funkcji słodkich pluszaczków 25 listopada przedszkolaki z naszej szkoły obchodziły Światowy Dzień Pluszowego Misia.

Przyniosły do przedszkola swoje ukochane misie te małe i duże.

Przez cały dzień w swojej sali bawiły się pluszakami, rysowały je, oglądały bajki o Misiu Uszatku  i Kubusiu Puchatku a później wychowawczyni Bogusława Gierlich zaprosiła wszystkich aby wspólnie z misiami uczcić ich święto. Na tą uroczystość została zaproszona pani dyrektor Agnieszka Staszewska i panie odbywające staż.
         Najpierw dzieci wysłuchały historii powstania pluszowego misia, potem rozwiązywały zagadki, poznały postacie najsławniejszych misiów tj. Miś Uszatek, Miś Kolargol, Miś Puchatek, Miś Paddington.

Wspólnie z wychowawczynią oglądały także książeczki przyniesione ze szkolnej biblioteki, których bohaterami są misie. Nie zabrakło wspólnych zabaw i tańców przy piosenkach tj. „Pokochaj pluszowego misia" i „Jadą, jadą misie".

Uroczystość zakończyła wspólna sesja zdjęciowa na tle specjalnie przygotowanej dekoracji i wystawki pluszowych misiów.

Bogusława Gierlich